info@kulayoga.net
+90 541 33 825 33
Hafta İçi: 08:00 - 22:00, Hafta Sonu: 10:00 - 18:00
info@kulayoga.net
+90 541 33 825 33
Hafta İçi: 08:00 - 22:00, Hafta Sonu: 10:00 - 18:00

Ashtanga sekiz kol/basamak anlamına gelir. Yoganın sekiz basamağıdır. Patanjali, o döneme kadar çoğunlukla sözlü olarak aktarılan yoga anlayışını, toparlayarak metinlere döker ve yoganın sekiz basamağını oluşturmuştur. Ashtanga Vinyasa yoga ise, yoganın sekiz basamağının dördüncüsü olan asana (poz) sekanslarının bir bütünüdür. Ashtanga Vinyasa, Krishnamacharya tarafından bir araya getirilmiş olup, K. Pattabhi Jois tarafından geliştirelerek batıya ulaştırılmıştır. Altı seriden oluşur; başlangıç (yoga terapi), orta  ve ileri seviye.

Ashtanga Vinyasa sekansı hatha yoga pozlarından oluşur ve pozların arasına vinyasa eklenir. Dolayısıyla pozlar arasında beden yine aktif olarak hareket ettiği için hem nefes ve nefes farkındalığını bir ritime oturtur, hem de bedenin kardiyovasküler (kalp damar sağlığı) sisteminin gelişmesini sağlar.

Derslerimiz, birinci seviye yani başlangıç serisinden oluşacak. Bu seride toplam 51 poz mevcuttur. Pozlar bütün bedene bir detoks etkisi yapacak şekilde düzenlenmiştir. Ateş (agni) enerjisini geliştirir, daha dinamik ve kuvvetli bir zihin/beden oluşmasını sağlar. Ashtanga vinyasa pratiği düzenli yapıldığında bedende büyük değişimler meydana getirir. Denge, refleksler, sinir sağlığı, hormon bezlerinin sağlığı ve regülasyonu, omurga ve kas/kemik sistemlerini büyük ölçüde geliştirir, daha harmonik ve sağlıklı bir beden oluşmasını sağlar. Sağlıklı beden ise daha sağlıklı bir zihne kucak açar. ‘’Yoga chitta vritti nirodha’’ (yoga zihin dalgalanmalarını sakinleştirmenin bir metodur.)